Rehabilitacja

MPD- objawy i leczenie. Mózgowe porażenie dziecięce to zespół objawów wynikających z uszkodzenia centralnego systemu nerwowego. Schorzenie to jest dość rzadkie, gdyż dotyka tylko dwóch na tysiąc urodzonych dzieci. Powoduje głównie upośledzenie ruchowe i nieprawidłowości postawy.

Zaburzenia te mają charakter niepostępujący.
Czym jest spowodowana ta wada wrodzona i jak można sobie z nią radzić, ażeby zapewnić osobie chorej jak najwyższy komfort życia?

Zacząć powinno się od tego, że choroba dotyka przeważnie dzieci przedwcześnie urodzonych albo po alkoholizmie matki. Specjaliści i lekarze w Gdyni i Sopocie mówią, że wystąpieniu mózgowego porażenia dziecięcego sprzyjają też wszelkie zakażenia, takie jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Powodem rozwinięcia choroby mogą być także szeroko pojęte nieprawidłowości chromosomalne. Niezależnie natomiast od przyczyny, Mpd jest chorobą nieuleczalną, zatem można tylko ćwiczyć oraz starać się złagodzić objawy.
Do najczęstszych objawów MPD należy upośledzenie czynności neurologicznych oraz dodatkowo ruchowych u dziecka. Możliwe są również dylematy z mową, w dużej liczbie przypadków ze wzrokiem , a dodatkowo uczeniem się. Osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym częstokroć odczuwają ból, który jest spowodowany przez nadmiernie naprężone albo skrócone mięśnie.
Niekiedy u osób dotkniętych tym schorzeniem występują również zaburzenia snu. W przebiegu choroby występują też zaburzenia czuciowe, przez co możliwie są kłopoty z wykonywaniem podstawowych czynności, jak na przykład przygotowywanie i spożywanie posiłków.

Mamy kilka postaci mózgowego porażenia dziecięcego. Najczęstszą z nich jest zdecydowanie postać spastyczna, która odróżnia się wzmożonym napięciem mięśniowym w kończynach. Jest to postać relatywnie najłatwiejsza do opanowania przez osobę chorą. Pacjent przez pełne może być leczony za pomocą metod ortopedycznych.
Kolejną jest postać móżdżkowa. Jest ona efektem uszkodzenia móżdżku. Osoby nią dotknięte w znaczącej liczbie sytuacji mają problemy ze zdolnościami motorycznymi, takimi jak pisanie.
Ostatnią jest postać pozapiramidowa. Sprawia ona zmienne napięcie mięśni w kończynach, co skutkuje wykonywaniem przez pacjenta mimowolnych ruchów. Chorzy mają również problemy z utrzymaniem stabilnej pozycji pionowej.
Dobrą formą przeciwdziałania objawom mózgowego porażenia dziecięcego jest możliwie jak najszybciej rozpoczęta terapia u dobrego rehabilitanta oraz masażysty Michałowicza Pawła, który działa dla małych pacjentów z Gdańska Oliwy lub Wrzeszcza oraz gdańskich Stogów czy też w Gdynia Pustki Cisowskie-Demptowo i Gdynia Kamienna Góra.
Odpowiednie terapie jak masaże i ćwiczenia umożliwiają małym pacjentom a wręcz już dorosłym- pozyskanie stosunkowo wielkiej niezależności oraz samodzielności. Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego trwa zwykle przez pełne życie pacjenta, wymaga a więc od niego bardzo wiele motywacji. Na szczęście rehabilitacja u Michałowicza Pawła jest ułatwiona dla mieszkańców a do tego Trójmiasto oferuje wiele specjalistycznych klinik i fizjoterapeutów.
Mózgowe porażenie dziecięce jest bardzo ciężką przypadłością zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Na szczęście rozwój medycyny umożliwia co najmniej częściowe zarządzanie objawów.

Niestety coraz większa ilość osób boryka się z dyskopatią. Powinno się zaznaczyć, że ta choroba jest bardzo uciążliwa. Dyskopatia to bowiem schorzenie krążka międzykręgowego, które polega na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego.

Powinno się zaznaczyć, że osoby z takimi dolegliwościami mają np kłopoty z bólami pleców, które mogą wręcz promieniować do stóp. Nic więc dziwnego, że dyskopatia jest uważana za chorobę, która de facto mocno może dać się we znaki. Co zrobić, by dyskopatia nie utrudniała wykonywania wielu codziennych czynności? Oczywiście przyda się odpowiedni fizjoterapeuta. Należy zaznaczyć, że osoby wykonujące ten zawód mają właściwą wiedzę i doświadczenie która dzięki temu wiedzą co robić, by dyskopatia aż tak bardzo nie dawała się we znaki. Fachowy fizjoterapeuta jest na wagę złota w obecnych czasach i z tym zgodzi się chyba każda osoba. Powinno się zaznaczyć, że dyskopatia to choroba, która sprawia, że życie prywatne , a oprócz tego zawodowe bardzo na tym cierpi. Nie może zatem dziwić, że ludzie tak w bardzo wielu przypadkach pytają się znajomych gdzie przyjmuje jakiś odpowiedni kinezyterapeuta. Jest to w pełni zrozumiałe. Wszystko dlatego, że dobry fizjoterapeuta jest w stanie pomóc, ażeby odczuwać zdecydowanie mniejszy ból. Bez wątpienia należy liczyć się z minimum kilkoma sesjami, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wyleczyć pacjenta w ciągu jednej wizyty. To również dużo uzależniony jest od stanu choroby. O ile dyskopatia jest bardzo rozwinięta, to należy nastawić się na więcej wizyt. Z całą pewnością natomiast warto, ponieważ bardzo dobry rehabilitant przy użyciu swojej wiedzy i przyszłościowego sprzętu jest w stanie sprawić, że ból będzie zdecydowanie zredukowany, a dana osoba wróci zwyczajnie do przyjemności z zwykłego, zwyczajnego życia. Jeśli więc macie tego typu dylematy, to nie warto zwlekać. Trzeba w tej samej chwili udać się do adekwatnego specjalisty, by spowodował, że dyskopatia będzie zdecydowanie mniej odczuwalna. Im dana osoba będzie dłużej zwlekać z udaniem się do lekarza, tym dla niej gorzej. Nie gorzej to załatwić po prostu możliwie jak najszybciej.
Źródło: dobry rehabilitant Gdańsk.

Dodaj komentarz