Działka rolna i siedliskowa

Z pewnością wiele osób marzy o tym, ażeby posiadać swój dom w spokojnym miejscu, które będzie sprzyjało odpoczynkowi. Pamiętajmy natomiast o tym, że istnieją dokładnie sprecyzowane przepisy dotyczące możliwości zakupu działek siedliskowych. Powinno się tutaj podkreślić, że działka siedliskowa nazywana również siedliskiem, to wydzielony obszar na wsi, który jest przeznaczony pod budownictwo, a zatem pod budynki mieszkalne albo także powiązane z produkcją rolniczą.

Co warto wiedzieć na temat działek siedliskowych?
Na początku trzeba podkreślić, że pojęcie działki siedliskowej związane jest również z innym tematem, takimi jak odrolnienie działki. Dzięki temu taka działka będzie mogła być wykorzystana pod zabudowę zagrodową. Warto pamiętać o tym, że nie ma przepisów, które uniemożliwiają zakupy takich działek osobom, które nie są rolnikami, a zatem nie posiadają takiego statusu. Warto pamiętać jednak o tym, że w sytuacji tworzenia domu na terenie takiej działki bez wątpienia będzie potrzebne stosowne pozwolenie. Warto dodać też o tym, że działka rolna jeżeli już pragniemy wznieść na jej terenie jakiś budynek musi zostać odrolniona. Jest to proces, na który składa się z kilku etapów, powinniśmy go zacząć od zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W praktyce znaczy to złożenie odpowiednich wniosków do urzędu gminy czy także miasta. A przy tym coraz częściej trzeba złożyć też wniosek o ustaleniach zabudowy. Jak się więc okazuje, jest to proces, który wymaga od nas zgromadzenia odpowiednich dokumentów i złożenia wniosków do odpowiednich organów i instytucji.

Polecam: https://remont.biz.pl/dzialka/siedlisko-czyli-czym-jest-dzialka-siedliskowa-oraz-kto-moze-kupic-taka-nieruchomosc/

Dodaj komentarz